Akmenų medžiotojas – Ivars Logins

Akmenų medžiotojas – Ivars Logins

 

Latgalīšu Dzejas Antalogija

Tik praėjus keletai savaičių po Baltų krivūlės pradedu suvokti kokių įspūdingų žmonių tai buvo susibūrimas. Biruta Czepła davė gerą mintį – kiekvienam papasakoti ką pamatė ir išgyveno per šį susitikimą. Daugiausiai į mano objektyvą papuolė Ivars Logins. Nenuostabu, nes jis savo gera nuotaika matyt užkrėtė ne vieną. Pažintis su juo prasidėjo prieš porą metų Vilniasu knygų mugėje. Tuomet jis pusiau latgališkai, pusiau lietuviškai pardavė knygą „Latgalīšu dzejas antalogija“. Bet šiandien noriu papasakoti apie jį ne dėl šių priežąsčių. Noriu jums parodyti vieną iš jo atradimų. 

Ivars’o atrastas Latgalių „stounchendžas“

Su Ivars’u galėjome laisvai susišnekėti rusiškai, bet jis įkyriai kalbėjo latgališkai. Jis norėjo kad aš suvokčiau kokia tai panaši kalba į lietuvių kalbą. Ir tikrai, netrukus pradėjau skirti pažįstamus žodžius ir suvokti ką jisai šneka. Ivarsui perduoti savo mintis padėjo ir iš kišenės ištraukta vaizdinė medžiaga – šusnis nuotraukų, kuriose vien tik akmenys. Lietuvoje yra daug besidominčių akmenimis, bet panašaus į Ivars’ą dar nemačiau. Kartais jis įsijautęs net nepajusdavo, kad aš nebespėju gaudyti jo minčių. Tada tik nusišypsodavo ir linkteldavo „supratai?“.

Akmens galva, surasta kalno, kurį vietiniai žmonės vadina Piliakalnių (Pilskalns), papėdėje. Įsižiūrėjus nesunkiai galima pamatyti veidą. Akys skiriasi. Gal viena primerkta? Jei taip, tai tokiu atveju tai yra mitologijoje ne vienoje vietoje aptinkamas reiškinys, turintys gilią dievo suvokimo prasmę

„Supratau“, – atsakydavau, nors supratau nedaug. Na, pokalbis su juo yra viena. Bet gyvas pasivaikščiojimas po laukus ir akmenų apžiūrėjimas yra visai kita. Čia daug nerašysiu. Tiesiog pažiūrėkite visą vaizdo medžiagą. Galiu tik pasakyti, kad tai didelę pajautą ir išmintį turintis žmogus, kurio darbais be reikalo nesidomi mokslininkai. Ateis laikas ir mokslininkai suras ką Ivars’as jau atrado. O šiandien apie jo atradimą, kuris siejasi būtent su šia diena.

 

Viršuje pavaizduota keletas akmenų, aplink kuriuos senovėje būtent šiuo metu, birželio 20-ą dieną, tai yra per kosminę saulėgrįžą, jaunos merginos rituališkai šokdavusios. Tai padėdavo joms pritraukti patinkantį jaunikaitį. Ivars nukrapštė žemes ir samanas. Tarp dviejų didelių akmenų rado mažą akmenį. Tuomet jam pasidarė aišku, kodėl šie akmenys yra laikomi šventi. Bendrą vaizdą įamžino nuotraukoje. Daugiau nekomentuosiu. Patys įsižiūrėkite. Savo spėjimus galite palikti komentaruose.

Žemiau vienos minutės filmukas iš pasivaikščiojimo po laukus su Ivars’u. Į vienus akmenis jis net nepažiūrėdavo, o kitus vos pamatęs pribėgdavo ir atidžiai apčiupinėdavo. Supratau, kad Ivars kaip erelis iš toli mato ypatinguosius akmenis.
(Prašom atleisti, jei kam nepatinka greitai besikeičiantis vaizdas)

 

Šiai dienai su Ivaru svarstome projektą, kuris manau bus graži pradžia tiriant mūsų bendrą kultūrą. Taip kad laukite žinių 🙂

 

2 thoughts on “Akmenų medžiotojas – Ivars Logins

  1. Atgalinis pranešimas: Švyturys 2016 - Krivių krivis
  2. Atgalinis pranešimas: Švyturys 2016 - Krivule.info

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.